9. ПРИРОДНІ МЕТОДИ ПЛАНУВАННЯ РОДИНИ

 

Методи Природнього Планування Родини допомагають подружжю, чоловікові і жінці, відкрити і пережити одну з найбільших і найпрекрасніших цінностей, якою є дар батьківства. Це їхня відповідь на відкриту істину, яка записана в людську природу самим Богом, а саме – покликання подружжя взяти участь в Його плані постійного творення.

Природні методи основані на використанні для регуляції зачать циклічних змін плідності жінки. Роль чоловіка в цих методах незначна, бо чоловік плідний від моменту статевої зрілості до пізньої старості. Участь чоловіка у застосуванні цих методів обмежується його стриманістю від співжиття з жінкою в ті дні, коли вона плідна.

 

Впорядкування понять

 

Перед тим, як перейдемо до подробнішого обговорення конкретних методів, маємо зрозуміти основні поняття, які будемо вживати.

Тривалість циклу – це кількість днів між першим днем менструації першого циклу і його останнім днем – перед першим днем менструації наступного циклу.

Треба це добре запамятати, бо незнання часто має, дословно, тяжкі наслідки.

Наступна річ – все, що віідбувається в природі, піддається змінам – також і тривалість місячного циклу. Тому якщо хочеш докладно встановити, яку тривалість має Твій цикл, ти повинна визначити середнє арифметичне з мінімум 3 наступних циклів.

Чим більше циклів включиш, тим правильніше підрахуєш середню тривалість Твого циклу.

Всі природні методи зводяться до одного: мають допомагати передбачити час овуляції. Овуляція – вихід з яєчникового пухирця готової до запліднення яйцеклітини. Вона відбувається переважно в середині циклу, тобто при 28-денному циклі – приблизно на 14-й день. Однак на приктиці це відбувається раніше чи пізніше. Після овуляції яйцеклітина пересувається по маткових трубах до матки і якщо на своєму шляху не зустріне сперматозоїдів, запліднення не відбудеться. Момент овуляції можна визначити, міряючи температуру термометорм (про що мова буде пізніше, при обговоренні термічного методу). Ще краще викорисовувати для цього калькулятор плідних днів (напр., домашній тест Persona або ClearPlan фірми Unipath).

Подорож яйцеклітини триває близько 24 годин і лише тоді може відбутися запліднення. Незапліднена яйцеклітина відмирає і видаляється з організму. Через 14 днів відбувається менструація, тобто злущення слизової оболонки матки.

Після цього вступу можемо перейти до обговорення конкретних методів.

 

Термічний метод   

 

Метод основується на передбаченні овуляції за допомогою вимірювання базальної температури тіла. Зміни рівня гормонів протяном місячного циклу викликають невелику зміну базальної температури тіла. Отже, вимірювання температури можна використовувати для передбачення часу овуляції. Для цього потрібно щоденно в той самий час, в тим самих умовах міряти температуру тіла ТИМ САМИМ ТЕРМОМЕТРОМ. За цих умов найкращими є ртутні термометри, бо вони ретельніші від електронних. Необхідно користуватись завжди одним термометром, бо різні екземпляри можуть мати різні похибки вимірювання.

Температурк треба міряти завжди в одному місці, найкраще у піхві, але можна і в роті, під пахою. Має значення лише те, щоб вимірювання щоденно проводились однаковим способом і найкраще одразу після пробудження.

Щоденно слід записувати результати і робити з них графік на мілімітровому папері. Спосіб побудови графіку не має великого значення: важливими є вимірювання та статистика, тобто складання графіків хоча б протягом 3 циклів. Графік, складений за даними лише одного циклу мало що дає.

Загальні зауваження щодо зміни температури тіла протягом циклу

1.      У першій половині циклу температура є близько 36,6 градусів Цельсія.

2.      Безпосередньо перед овуляцією трохи зменшується на 0,2 - 0,3 градуси, до 36,3 – 36,4. Це відбувається внаслідок зниження рівня певних гормонів і зростання рівня інших.

3.      Після овуляції розвивається жовте тіло. Воно продукує прогестерон, який підвищує температуру на 0,3 – 0,4 градуси, до 36,9 – 37,2 градусів Цельсія. Це означає, що овуляція вже відбулася. Для впевненості треба почекати ще 2-3 дні, щоб запліднення все ж не відбулося.

Не маємо ідеальних методів, тому і цей має саої недоліки і обмеження у використанні. Необхідно звернути увагу на те, що навіть незначна простуда може викликати невелике підвищення температури, а тоді вже не маємо ніякої впевненості, чи підвищена температура означає неплідну фазу циклу, чи є проявом хвороби. Тому цей метод слід поєднувати з методом Біллінгса.

Надійнішим способом передбачення часу овуляції є використання тестів “ClearPlan”, які показують наявність у сечі лютеїнізуючого гормону (ЛГ) або калькулятора плідності PERSONA.

 

Метод Біллінгса

 

Назва методу походить від прізвища лікарів, які його винайшли, основується на спостереженні за зміною кількості та властивостей слизу, який виділяється шийкою матки жінки. Слиз відіграє важливу роль в часі запліднення, бо він запліднення полегшує чи навпаки, утруднює.

В часі жіночого циклу змінюється як кількість слизу, який виділяється шийкою матки, так і його властивості (вигляд). В першій фазі циклу кількість слизу незначна, жінка відчуває сухість зовнішніх статевих органів. Невелика кількість слизу може також робити неприємним співжиття і викликати навіть біль під час статевого акту.

Близько 10 дня кількість слизу починає збільшуватись. Збільшення слизу жінка може спостерігати під час виконання фізіологічних функцій (напр., при виділенні сечі), або дотикаючись пальцем до статевих губ і преддвір’я піхви. Слиз плідної фази циклу (плідний слиз) нагадує сирий білок курячого яйця: є дуже тягучий, майже прозорий і трохи опалізуючий. Плідний слиз розтягується між пальцями на довгу відстань, поки ця утворена “нитка” розірветься.

Цей слиз збільшує життєдіяльність спрематозоїдів і полегшує їм просування до яйцеклітини. Наявність плідного слизу можна відчути і під час статевих відносин: його багато, а через свою тягучість здається дуже слизьким. Найбільша плідність припадає на останній день виникнення цього тягучого слизу. Тоді переважно відбувається овуляція. Пік виділення плідного слизу може випереджувати овуляцію навіть на 48 годин!

Якщо брати до уваги той факт, що сперматозоїди можуть жити в статевих органах жінки навіть 5 днів, справа ускладнюється. Використання цього методу вимагає уважного спостереження і записування висновків.

Після плідного періоду кількість слизу вертається до тієї, яка була до овуляції і він важко пропускає сперматозоїди. Але це вже не має значення для запліднення, бо овуляція відбулася.

 

Метод Roetzera

 

Як я вже згадував, з огляду на нерегулярність циклу жінки та для покращення результатів природніх методів рекомендується використання симптомо-термічного методу, який також відомий як метод Roetzera, за прізвищем лікаря Josepha Roetzera, котрий його винайшов. Щоб використовувати цей метод, жінка повинна старанно спостерігати за слизом, який виділяється шийкою матки (про що я вже говорив) і зранку вимірювати температуру тіла; саме так, як і при термічному методі. Результати досліджень за слизом і вимірювання температури слід записувати в зошит і опрацьовувати у вигляді графіка.

 

Підсумок

 

Природні методи вимагають від жінки пізнання свого циклу, спостереження за своїм тілом і деяких зусиль. Немає в цьому нічого соромливого чи невідповідного. Ходиш до перукаря, до косметолога, до лікаря, стоматолога; дбаєш про своє тіло. Чи вважаєш, що твоє тіло складається з кращих та гірших частин? Щоб добре функціонувало, повинна звертати увагу на функціонування всіх органів.

Завдяки цим спостереженням жінка може виявити порушення циклу, незрозумілу кровотечу, на що ОБОВ’ЯЗКОВО треба звернути увагу і проконсультуватись з лікарем, або інфекцію, яка переважно проявляється значними виділеннями зі статевих органів.

Коли ви, вже як подружжя, добре пізнаєте фізіологію своїх статевих органів, зможете разом прийняти свідоме рішення про зачаття чи відкладення зачаття нового життя. Ці методи, як всі інші, не є універсальними, ідеальними. Від чоловіка вони будуть вимагати піддатись певним обмеженням співжиття у плідні дні. Але ж чого не зробимо заради любові, яка завжди прагне добра для другої особи?